poniedziałek, 16 marca 2020

Aloes- jak go wykorzystać?

    W ostatnich tygodniach aloes jest składnikiem, którego wiele osób szuka. Brak środków do dezynfekcji, preparatów antybakteryjnych zmusza nas do domowych sposobów. Stąd właśnie takie zainteresowanie aloesem. W dzisiejszym poście chciałabym przytoczyć kilka informacji o jego działaniu, a także podać przepis na domowy żel antybakteryjny.
 Znalezione obrazy dla zapytania: aloes działanie
    Nietrudno się domyślić, że aloes ma bardzo korzystny wpływ na organizm. Zarówno stosowany zewnętrznie, jak i wewnętrznie.  
   Aloes stosowany wewnętrznie przyspiesza przemianę materii, wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, reguluje pH żołądka. Stosuje się go jako substancję przeczyszczająca w przypadku zaparć. Ma zdolność rozrzedzania mas kałowych, więc tym samym przyspiesza proces wypróżniania. Aloes wspiera również układ immunologiczny, co wpływa na zwiększenie ochrony przez wirusami i bakteriami, a także korzystnie działa na układ sercowo-naczyniowy, regulując ciśnienie i obniżając poziom cholesterolu. Jednak, jak każda substancja ma również przeciwwskazania do stosowania. Należą do nich m.in. schorzenia jelit i nerek, hemoroidy, ciąża i okres karmienia piersią. Stosowany w nadmiarze może powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony jelit oraz wywoływać reakcje alergiczne. Aloes dobrze jest przyjmować w dawce ok 50-100ml na godzinę przed posiłkiem. Jego cena jest różna w zależności od producenta, pojemności oraz całkowitego składu produktu. Aloes forever to koszt ok 115zł/100ml. Biorąc pod uwagę, że producent zaleca użycie ok 50ml na porcję wychodzi 20 dni kuracji. Czy to dużo? To już nie mi oceniać.
   Znacznie częściej aloes wykorzystywany jest w kosmetyce dzięki swoim właściwościom łagodzącym i przyspieszającym gojenie ran. Kiedyś stosowany był bezpośrednio w formie soku, dzisiaj raczej wykorzystujemy go w formie preparatów żelowych. W swoim składzie ma przede wszystkim antyprostaglandyny, czyli substancje hamujące procesy zapalne i działające przeciwbólowo. Działa również antyseptycznie i dezynfekująco, więc często stosowany jest w przypadku zmian trądzikowych i wyprysków. Może być stosowany po depilacji, po nadmiernej ekspozycji na słońce. Ma właściwości regeneracji naskórka, więc działa zbawiennie w przypadku wszelkich zmian skórnych, suchej, popękanej skóry i w przypadku podrażnień.
Znalezione obrazy dla zapytania: aloes w kosmetyce
   Uwierzcie, że mnie aloes ratował nie raz. Uwielbiam się opalać, ale zdarzały się sytuacje, kiedy nawet filtry nie pomagały. Rany na skórze, suchość- właśnie w takim okresie, jak teraz to u mnie norma. Aloes nie tłuści skóry, szybko się wchłania, więc jest idealny. Niektóre preparaty zostawiają delikatną, lepką powłokę, ale da się to przeżyć.

   Na koniec zostawiam przepis na domowy żel antybakteryjny. Chociaż zdaję sobie sprawę, że wiele osób już dawno go wygooglowało, patrząc na deficyt spirytusu, żelu aloesowego i buteleczek podróżnych.
Znalezione obrazy dla zapytania: żel antybakteryjny domowy
  • 2 łyżki spirytusu
  • 1/4 szklanki żelu aloesowego
  • 30 kropli olejku eterycznego: lawendowego lub herbacianego (nie jest to konieczne)
  • buteleczka 

    Wszystkie składniki należy wymieszać i przelać do buteleczki. Tyle. Nic więcej. I oczywiście samo zrobienie nie chroni przed niczym- trzeba jeszcze go stosować. 

    A w tym czasie oprócz szału na żele i środki do dezynfekcji pamiętajcie i higienie. Uwierzcie, że częste mycie rąk jest niezbędne (zawsze było), ale teraz szczególnie uczulam.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się odpowiadać na większość z nich:)