poniedziałek, 10 lutego 2020

Jak urządzić miejsce do pracy w domu?

   Dom to miejsce, które spełnia wiele funkcji. To nie tylko miejsce odpoczynku, spotkań, spędzania czasu, ale bywa również miejscem pracy. Nie zawsze tej zawodowej, ale nie da się ukryć, że wiele osób w pewien sposób pracuje w domu. Czy to gotując, sprzątając, czy wykonując inne czynności. Pracujemy również przed komputerem, przy biurku i właśnie ten temat chciałabym dzisiaj poruszyć.

Wybór pomieszczenia

   O ile projektując dom możemy sami zadecydować o przeznaczeniu pomieszczeń, o tyle wynajmując mieszkanie lub mając do dyspozycji jeden pokój jest to nieco trudne. Najlepszą opcją byłby pokój, do którego w ciągu całego dnia docierają promienie słoneczne. Sama mam ten komfort, że w moim pokoju są dwa okna, więc o ile pogoda na to pozwala, mam niemal ciągle oświetlone miejsce.

Znalezione obrazy dla zapytania: jak urządzić miejsce do pracy w domu 

Ustawienie biurka

    Dla mnie rzeczą oczywistą jest umieszczenie biurka przy oknie, tak aby padające światło było skierowane na miejsce naszej pracy. Ewentualnie padało z boku. Nie wyobrażam sobie wciśnięcia stolika zupełnie w kąt lub skierowanie go tyłem do okna. W ten sposób pracując w ciągu dnia i tak trzeba użyć lampki. To nie tylko bezsensowna strata prądu, ale też przebywanie w ciągłym zaciemnieniu. Jasne, nie zawsze układ pomieszczenia i jego wielkość pozwalają na taki luksus, ale i tak postarałabym się o to, żeby miejsce pracy było przy oknie.
 

Wystrój wnętrza

   Kwestia uznania, wygody, upodobań. Sama chciałabym, aby w moim pokoju królowała prostota, jak najmniej elementów, rzeczy, które mogłyby mnie rozpraszać podczas pracy. Niestety mój pokój to zarówno sypialnia, salon, gabinet, garderoba i chwilami graciarnia. Mam w nim wszystko, dlatego czasami ciężko mi się skupić, usiedzieć na miejscu. Zbyt wiele rzeczy znajduje, przekładam, wyciągam, chowam i nagle zamiast skupić się na jednej konkretnej, robię kilka rzeczy na raz.

Wybór mebli

   Mam tu na myśli głównie biurko i fotel. Dla mnie podstawa pracy przy komputerze. Chociaż przyznaję, że bardzo często zdarza mi się pracować w łóżku. Jest to głupi i zły nawyk. Niestety sama jestem sobie winna, bo podczas wyboru biurka kierowałam się wyłącznie wyglądem i tym, aby było nieduże i tanie. Nie pomyślałam o tym, żeby skupić się na jego wysokości, szerokości i dodatkowych półkach. Na ten moment jest tak olbrzymi wybór, dodatkowo są również biurka z regulowaną wysokością. Krzesła biurowe to kolejny bardzo istotny element. Nie sugerujcie się wyłącznie wyglądem. Zdecydowana większość ma możliwość regulacji wysokości, wiele również posiada regulację oparcia. Warto je wybrać w tym samym miejscu co biurko. Od razu usiąść i sprawdzić, czy pasują, jaki mamy komfort siedzenia i pracy podczas chociażby pisania. Krzesło obrotowe z oparciem to totalny must have. Spędzając wiele godzin w jednej pozycji wszystko musi być idealnie dograne tak, aby nasz kręgosłup nie wykonywał tańca podczas pracy i nie błagał o litość po skończonej pracy. 
Znalezione obrazy dla zapytania: biurka i fotele biurowe

Zadbaj o porządek

   Nic bardziej nie rozprasza niż bałagn. Wierzcie lub nie, ale kiedy mamy dużo pracy, zwłaszcza nieprzyjemnej, to sprzątanie wychodzi najlepiej. Sprawdzone i przetestowane. Pamiętam jeszcze z czasów liceum, że mama zawsze wiedziała, kiedy mam mnóstwo nauki. W pokoju można było niemal jeść z podłogi, książki były ułożone co do wielkości, a w szafkach poskładane. Robiłam wszystko tylko nie to, co powinnam. Z resztą na studiach identycznie. Biurko to nie magazyn- mają na nim być tylko niezbędne rzeczy. Serio, nie trzeba na nim trzymać wszystkich ramek, figurek i tysiąca przyborów, wyłącznie to, co jest potrzebne w danym momencie. Dodatkowo niewielki organizer- notatnik, długopis, ołówek, nożyczki. Tyle wystarczy :)


A jak to u Was wygląda? Macie idealny kącik do pracy, czy laptop na kolanach?
 
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się odpowiadać na większość z nich:)