wtorek, 29 października 2019

Kinesiotaping w walce z bólem

   Jeszcze kilka lat temu słowo kinesiotaping było zupełnie nieznanym wyrazem. Nic dziwnego, bo dopiero w ostatnim czasie dynamiczne plastry stały się bardzo modne i powszechnie stosowane. Na czym polega ta metoda i czy rzeczywiście działa? 
Znalezione obrazy dla zapytania plastry kinesiotaping

Kinesiotaping jako metoda rehabilitacyjna

   Polega ona na oklejaniu ciała elastycznymi tejpami- taśma kinezjologiczną. Takie działanie ma na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego, złagodzenie bólu, stabilizacje stawów oraz uniesienie naskórka, a tym samym lepszy przepływ krwi, transport limfy i zmniejszenie obrzęków.
Plastry kinesiotaping nie zawierają żadnych substancji czynnych. Wyróżnia się kilka metod aplikacji: mechaniczną, powięziową, przestrzenną i funkcjonalną.

Znalezione obrazy dla zapytania plastry kinesiotaping

Czy samemu można nakleić tejp?

   Teoretycznie? Tak. W praktyce wymaga to nie tylko wprawy, ale przede wszystkim znajomości ludzkiego ciała i olbrzymiej wiedzy. Nie wystarczy jedynie nakleić , bo 'tutaj boli'. Takie działanie nie tylko nie pomoże, ale może również zaszkodzić. O ile dostępność tejpów jest dosłownie na wyciągniecie ręki, o tyle ich skuteczność zależy od odpowiedniego przygotowania skóry i naklejenia w konkretnym miejscu. W zależności od celu, taśma może stabilizować, korygować położenie lub poprawiać przepływ limfy, dlatego wiedza na temat funkcjonowania aparatu ruchu i anatomii jest tutaj niezwykle ważna.Warto więc udać się do fizjoterapeuty lub lekarza medycyny sportowej. 
Taśma do kinesiotapingu K-Tape opakowanie 4 szt. PREMIUM

Działa czy jednak placebo?

   Na temat kinseiotapingu krąży wiele głosów. Jedni uważają, że działają inni, że to placebo. Z medycznego punktu widzenia, nie ma żadnych powiązań między zmianą napięcia mięśniowego, a odczuwaniem bólu. W rzeczywistości pacjenci odczuwają znaczną poprawę. Sama wątpię w to, że specjaliście "bawiliby się" w naklejanie plastrów, gdyby nie przynosiły one efektu. Przecież znacznie łatwiej i na pewno korzystniej dla nich($) byłoby umówić się na kilka dodatkowych sesji. 
Znalezione obrazy dla zapytania kinesiotaping ból
Co myślicie o tej metodzie? Ktoś korzystał i może potwierdzić skuteczność działania?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się odpowiadać na większość z nich:)