sobota, 17 sierpnia 2019

Co warto wiedzieć o naturalnych kosmetykach?

   W ostatnich latach półki sklepowe, ale też wiele sklepów internetowych stawia na kosmetyki naturalne, bio, eko. Czy to dobrze? I tak i nie :) Nie to, że nie polecam, ale mimo licznych zalet mają one też swoje wady. Więc jak to z nimi w końcu jest?

   Kosmetyki naturalne to nic innego, jak preparaty, w których skład wchodzą olejki, masła, ekstrakty, wyciągi pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Ich składy najczęściej są krótkie, nie zawierają substancji niekorzystnie działających na skórę np. SLS, SLES, glikole czy PEGi.   Dzięki zawartości wyłącznie (lub głównie) naturalnych składników mogą być one stosowane u alergików i osób, u których występuje nadwrażliwość na konkretny składnik chemiczny. Jednak to, że są naturalne wcale nie oznacza, że są idealne. Warto pamiętać, że wiele składników roślinnych mimo świetnych właściwości ma też działanie alergizujące. Do najpopularniejszych należą wyciągi z róży, czy ekstrakty z rumianku. Zanim zdecydujesz się na w pełni naturalny skład, zastanów się, czy któryś ze składników nie jest dla ciebie alergenem!

 Prosty skład to często uniwersalne działanie i zastosowanie. Bardzo często w przypadku kremów mamy do czynienia z preparatem "wszystko w jednym"- do twarzy, ciała, dłoni i stóp.  To, że produkt działa na wszystko czasami może znaczyć, że nie działa na nic- ale tej kwestii nie będę poruszać.
  W kosmetykach naturalnych nie stosuje się konserwantów, więc ich termin przydatności najczęściej jest krótki- warto o tym pamiętać. Czasami producent zaleca również trzymanie produktu w lodówce.
   To, na co również zwrócić uwagę to cena- odpowiednio wyższa. Kosmetyki te wymagają nieco większego nakładu pracy i odpowiednich technik przygotowania, co wiąże się z kosztami. Dla jednych może to być zaleta- ktoś włożył odrobinę więcej serducha i czasu, a dla innych wada- przykładowo szampon, za który normalnie płacisz kilkanaście złotych, w wersji naturalnej będzie już kosztował w granicach 30-40zł. Dużo? To zależy :)

Jak zawsze wszystko sprowadza się do tego, czy chcemy, lubimy kosmetyki naturalne. Czy odpowiada nam ich skład, działanie i cena? I czy rzeczywiście się z nimi polubimy. Osobiście miałam kilak takich kosmetyków, ale niespecjalnie mnie zachwyciły. Dodatkowo mnie musi skusić również zapach, a tutaj no cóż bywa różnie. :) Pamiętajcie, że dużo korzystniejsze ceny od drogerii oferuje sklep z naturalnymi kosmetykami.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy komentarz. Staram się odpowiadać na większość z nich:)